Ilyenkor, amikor a kerti világ már félálomban van odakint, a télikertben azélet csak most kezdődik igazán. A nyarat a teraszon, nyárikonyhában töltő szoba- és balkonnövények mára már visszakerültek téli helyükre és minden talpalatnyi helyet betöltöttek a télikert állandó lakói között, akik előbbiekkel ellentétben, " sajnos" óriási méretüknél fogva helyhez kötöttek lettek az évek során. Hogy csak egyet említsek közülük, ilyen a nagymamámtól megörökölt több, mint húsz éves, éppen virágzás előtt álló Karácsonyi Kaktusz, aminek bárminemű mozgatása már több emberes feladat lenne. Egyébként a télikert virágzó életének nyolc éve alatt már nagyon sok növénytől meg kellett vállnom és továbbajándékoznom, mert túl jól érezték magukat és egy-kettőre kinőtték a helyiséget. Persze vannak olyanok, amelyekhez az embernek érzelmi okok miatt szorosabb a kötődése, így az elválás sem olyan egyszerű. Hisz nincs annál nagyszerűbb érzés, mint tovább nevelgetni, dédelgetni nagymamám virágait ugyanazzal a nagy szeretettel, amivel ő is tette.
A szobanövényekről én azt gondolom egyébként, hogy az embernek azt a szükségszerű igényét elégítik ki, hogy ember és természet ősi, szoros kapcsolata még az otthon falain belül se szakadjon meg. Az pedig már mindegy, a lehetőségekhez mérten, hogy a télikertben, a szoba sarkában, a polcon, az asztalon vagy az ablakpárkányon van egy-két cserép virág, de ott van. Vagyis jelen van a "zöld lét".
Nálunk a fából készült télikert, ami egy ékszerdoboz a kerten belül, úgymond " zöld a zöldben" , az előszoba szerepét is betölti és összeköti a teraszt a házzal. Így az étkezős konyhából gyönyörű, feltöltő, megnyugtató látványban lehet részünk folyamatosan. Különösen ebben a tél előtti, téli időszakban, amikor csak a kopasz fák és üres virágágyások maradnak látványként. Olyan ő, mint egy világító zöld kis sziget, ahol az élet szünet nélkül folytatódik tovább.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése