A TULIPÁNOK "TÜNDÖKLÉSE ÉS NYOMORÚSÁGA"
Minden valószínűség szerint Balzac kurtizánjai tovább bírták a tündöklést , mint az én tulipánjaim ebben a nagy melegben, merthogy eddig tartott és nem tovább! Nagyon sokáig a természet volt majd egy hónapos lemaradásban, most viszont olyannyira belendült, hogy nemcsak a lemaradását hozta be, de még túl is teljesítette azt. Mert most éppen valahol május végén "koválygunk" az időben virágzások és elnyílások tekintetében. Ebben az őrült vágtában most meg én vagyok nem is kicsit lemaradva. Lóhalálában rohanok, hogy beérjem a Természetet! :-)
Na de azt ígértem, hogy "tulipánozunk" egy kicsit!
Szóval, a szabadföldbe ültetett tulipánokat soha nem szedem ki a földből, így előfordul, hogy az évelők tőosztásakor bele-belevágok a hagymákba vagy átköltöztetem őket valahova máshova a földdel együtt. Ez benne van a pakliban, főleg hogy még ültetőkosarat sem használok. Pont azért, mert hogyha már egyszer a tulipánokat a helyükön hagyom, akkor a kosarakat sem fogom mindig fölszedegetni. Így szabadon, műanyag korlátok nélkül növeszthetik a fiókhagymákat, szaporodhatnak. Persze tudom, hogy a tulipánhagymákat illene a "nagykönyv" szerint legalább három évente( nárciszokat még ritkábban) felszedni és leválasztani róluk a fiókhagymákat, az anyahagymát mentve így meg a"végelgyengüléstől". De őszintén?! Nekem ez időben nem bevállalható munka, hogy egész nárcisz vagy tulipán "mezőket" kiszedegessek és "átbogarásszak". A cserépbe ültetetteknél történik ez csak meg, mivel őket általában elnyílás után kiszedem, hogy helye legyen más növénynek a cserépben, és egy újságpapírral kibélelt faládában tárolom őszig, visszakerülésük napjáig. És elárulom, a virághozamnál ez mit sem számít! Mert mivel lehet azt magyarázni, hogy idén ahogy láthattátok, a szabadföldiek , amikhez mint említettem soha nem nyúlok ( úgy 6-7 éve, megvásárlásuk óta), temérdek virágot bontottak, míg a cserepesek nem szerepeltek ilyen "rózsásan"( tulipánosan). Alig-alig egy-egy szál. A tavalyi év ennek pont fordítottja volt. A "földiek" levele is alig jött ki , a cserepesek meg egymást próbálták túlszárnyalni. Szóval nem igazán tudom én sem, hogy akkor mitől függ a virághozam? Mert esetleg a szabadföldieknél el tudom azt képzelni, hogy a fiókhagymáknak, miután kiszívtak minden erőt az anyahagymából, annak pusztulását okozva ezzel, kell egy kis idő, míg önállóan is virágzóképesek lesznek. De szerintem ebben a kiszámíthatatlan, szélsőséges, megbolydult időjárásban nem is kéne csodálkoznunk, hogy a virágok is teljesen eltérő módon reagálnak mindenre, mint évekkel ezelőtt a tőlük elvárható vagy megszokott módon. Mert igen, évekig viszonylag teljesen megbízható volt a tulipánok virágzása nálam is, és csak az utóbbi években vannak ilyen " meglepetések" jó és rossz értelemben egyaránt. Annál többet meg nem tudok értük tenni én sem, minthogy ilyenkor tavasszal, ahogy eddig mindig is, adok nekik szárított marhatrágyát savanyútőzeggel, esővízzel vannak locsolva, a mezei pockokat pedig folyamatosan űldözöm a közelükből ( karbiddal).
Annyira egyébként meg nincs nálam "túlgondolva" a növények( mindegyik ide értendő) gondozása, védelme, mint szerintem azt sokan hiszik. Úgy tapasztalom inkább, hogyha az ember a saját kertje adottságaihoz ( nap, víz, szél, talaj...stb) a legmegfelelőbb igényű növényeket választja, akkor nagy valószínűséggel a legkevesebbet fog " bajlódni" velük, és az embernek ekkor lesz igazán sikerélménye a kertészkedésssel és több öröme a növényeiben, a kertjében.:-)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése